Ako si vybrať vhodnú klimatizáciu?

Priparvili sme pre Vás 7 základných krokov, ktoré Vám pomôžu zorientovať sa vo svete klimatizácií a vybrať si tú najvhodnejšiu:

1. Stanovte si, aký chladiaci alebo vykurovací výkon potrebujete.
Pri stanovení potrebného výkonu môžte použiť tabuľku na "Odhad potrebného chladiaceho výkonu". Túto tabuľku nájdete v našom eshope v ľavom menu. Prípadne môžte použiť jednoduchý program na stanovenie potrebného výkonu, ktorý tiež nájdete v ľavom menu. Alebo nám zavolajte a my Vám poradíme.

2. Vyberte si najvhodnejší typ vnútornej jednotky.
Vnútorné jednotky sa líšia svojím prevedením. Nástenná vnútorná jednotka sa vešia na stenu do výšky cca dvoch metrov. Parapetná jednotka sa umiestňuje taktiež na stenu do výšky cca 0,8 m, alebo úplne k podlahe. Kazetová jednotka sa vešia na strop a dá sa skryť do sadrokartónových podhľadov. Podstropná jednotka, ako názov naznačuje, sa vešia tesne pod strop. Kanálové klimatizácie využívajú pre rozvod teplého a studeného vzduchu potrubia ukončené výustkou - takže sú to v podstate "neviditeľné" klimatizácie.

3. Pozrite si hodnoty energetickej účinnosti klimatizácie.
Energetické hodnoty účinnosti sa označujú ako EER (pri chladení) a COP (pri kúrení) - prípadne sú to aj hodnoty SEER a SCOP. Všeobecne platí, čím vyššie hodnoty, tým je klimatizácia energeticky úspornejšia.

4. Hlučnosť.
Dbajte na hlučnosť nielen vnútornej, ale aj vonkajšej jednotky - a to zvlášť, ak bývate v tichej lokalite a nechcete rušiť susedov. Pre porovnanie ponúkame hlučnosť niektorých zvukov v okolí, aby ste si vedeli predstaviť, aká hlučná je Vami vybraná klimatizácia : šumenie trávy 10 dB, šepot 20 dB, mestský hluk v pozadí 40 dB, bežný hluk pri rozhovore 50 dB, rušná ulica 60 dB.

5. Filtrácia.
Prvoradou úlohou klimatizácie je dosiahnuť a udržiavať požadovanú teplotu v priestore. Klimatizácie však dokážu aj efektívne čistiť vzduch. Vyberajte si klimatizácie s kvalitnými filtrami. Každá klimatizácia má základný prachový filter, ale niektoré ponúkajú viac - napríklad Plazma filtre, Ionizátor, uhlíkové či katechínové filtre.

6. Funkcie.
Takmer všetky klimatizácie v sebe majú všetky funkcie, ktoré by ste od nich čakali, a ktoré v praxi reálne využijete. Niektoré modely klimatizácií však ponúkajú niečo naviac. Napríklad týždenný časovač, detekciu osôb v miestnosti či horizontálne nastavoanie klapiek prúdenia vzduchu pomocou ovládača.

7. Klimatizácia s tepelným čerpadlom?
Každá klimatizácia je tepelným čerpadlom a takmer všetky klimatizácie dnes predávané sa dokážu prepnúť do reverzného chodu - teda namiesto chladenia Vám budú kúriť.

Sortiment značiek